Home / Przydatne info / Jak dochodzi do zapłodnienia?
Jak dochodzi do zapłodnienia?

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Czy wiesz jak dochodzi do powstania nowego życia? Jakim cudem z jednej komórki, po 9 miesiącach, urodzi się tak skomplikowana, licząca miliardy komórek, niepowtarzalna istota, jaką jest człowiek?
Już w momencie porodu każda dziewczynka posiada zapas około 2 milionów komórek jajowych. Od momentu pierwszej miesiączki w jej ciele, w specjalnych pęcherzykach dojrzewa od 100 do 150 jajeczek. Podczas każdego cyklu, pod koniec miesiączki, chociaż jedno z nich, w pełni dojrzałe, zostaje uwolnione do jajowodu i dostaje szansę połączenia się z plemnikiem.
Szansa na powstanie nowego życia nie jest wcale tak wielka. Komórka jajowa, inaczej gameta żeńska (największa komórka ludzkiego ustroju), gotowa jest do zapłodnienia jedynie przez około 12 do 24 godziny, w ciągu jednego cyklu menstruacyjnego. Później obumiera. Czas życia plemników także jest ograniczony. Przeciętny plemnik czekając na dojrzałą komórkę jest w stanie przeżyć około 4 dni. Tyle właśnie w przybliżeniu wynosi w praktyce czas, w trakcie cyklu menstruacyjnego, kiedy może dojść do zapłodnienia.

Jak to się odbywa?

Najpierw komórka jajowa kobiety przez 4 tygodnie w dojrzewa w jajniku, a następnie, po pęknięciu dojrzałego pęcherzyka Graafa, zostaje uwolniona do jajowodu. W miejscu pękniętego pęcherzyka tworzy się ciałko żółte, które syntezuje progesteron, tym samym nie dopuszczając do dojrzewania kolejnego pęcherzyka. Równocześnie zatrzymuje u kobiety miesiączkę oraz powoduje, że ściana macicy, która będzie miała przyjąć zapłodnioną komórkę jajową, zaczyna grubieć.
Przez większość cyklu kobiety, wejście do macicy chroni gęsty śluz, który stanowi ochronę przeciwko drobnoustrojom i bakteriom. W tym samym czasie, gdy jajeczko odbywa podróż przez jajowód, śluz ten rozpada się w luźne pasma. Tym samym otwiera plemnikom (najmniejszym komórką ludzkiego ustroju) drogę do macicy. Ilość plemników, które podczas ejakulacji dostają się do pochwy, może dochodzić od 250 do nawet 500 milionów, lecz zaporę ze śluzu pokonają jedynie te, o prawidłowym kształcie główki i ruchu ogonka.

0001big
Plemniki, którym udało się, zgromadzone u wejścia macicy, czekają 4 do 6 dni, na sygnał komórki jajowej do dalszej drogi. Jest nim wydzielanie przez jajeczko charakterystycznego zapachu. Podczas dalszej podróży ginie znaczna część plemników i do komórki jajowej dociera ich około tysiąca, czyli średnio 1 na 125 tysięcy.

Czy to już?

Do zapłodnienia dochodzi zwykle pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu, średnio 14 dni od daty, od której liczymy wiek ciąży. Plemniki wytwarzają enzym, zwany hialuronidazą, za pomocą którego, trawią osłonkę komórki jajowej. Najsilniejszy z plemników wnika do wnętrza jajeczka. Zaraz potem następuje proces szczelnego zamykania błony komórkowej, uniemożliwiający wniknięcie jakiemukolwiek innemu. Z tą chwilą powstaje zygota, czyli zapłodniona komórka jajowa. Ciałko żółte, aż do 4. miesiąca, gdy rolę tę przejmie łożysko, produkuje progesteron – hormon zapobiegający skurczą macicy i umożliwiający donoszenie ciąży.
Zapłodniona komórka jajowa w połowie składa się z genów obojga rodziców. 23 chromosomy pochodzą od matki i 23 od ojca. Dziecko, które w tym czasie waży zaledwie jedną tysięczną grama, ma już ustalone wszystkie cechy, zarówno wyglądu jak i charakteru. W 46 chromosomach zapisane są: kolor oczu i włosów, wygląd, temperament a także płeć dziecka.

.

Comments are closed.

Scroll To Top