Home / Przydatne info / Niski poziom progesteronu

Niski poziom progesteronu

niski poziom progesteronuLuteina (progesteron) to jeden z najważniejszych hormonów płciowych wydzielany przez tzw. gromady (jajniki oraz jądra). Bez niego zapłodnienie, ani utrzymanie ciąży nie byłoby możliwe. Zaliczany jest do hormonów sterydowych.
Za produkcję progesteronu odpowiedzialne są: ciałko żółte jajników oraz łożysko. Jego produkcja rozpoczyna się miedzy 14 a 18 tygodniem ciąży. W przypadku kobiet niespodziewających się dziecka ciałko żółte rozpoczyna produkcję progesteronu w drugiej fazie cyklu. Stężenie luteiny wzrasta od 5 do 55 mg na dobę w 20-22 dniu cyklu, następnie jego poziom obniża się.

Dlatego właśnie, po wielomiesięcznych bezowocnych staraniach ginekolog zaleca zbadanie poziomu progesteronu w 20-22 dniu cyklu. Takie badanie ma na celu m in sprawdzenie czy wystąpiła owulacja (po owulacji wzrasta poziom progesteronu co ma zresztą wpływ na temperaturę która z tego powodu również wzrasta) .

Za produkcję progesteronu odpowiada również kora nadnerczy oraz ośrodkowy układ nerwowy .

Czy Progesteron jest niezbędny?

Zapłodnienie polega na umieszczeniu zdrowego plemnika w komórce jajowej. Ten niezwykły proces nie doszedłby do skutku gdyby nie progesteron. Dzięki niemu możliwa jest tzw. implantacja, czy pierwszy etap zapłodnienia. Polega on na umieszczeniu zapłodnionego jajeczka w błonie śluzowej macicy. Progesteron jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i utrzymania ciąży. U kobiet, które nie przygotowują się do roli mamy progesteron reguluje menstruacje.

W przypadku cyklów które przedłużają się czasem o tygodnie stosuje się tabletki zawierające progesteron mając na celu uregulowanie cyklu. W jaki sposób? Zwykle zaleceniem jest przyjmowanie 1 tabletki na dobę przez 6 dni a następnie odstawienie. W ciągu 2-3 dni po odstawieniu pojawi się miesiączka. Dzieje się tak ponieważ przyjmowanie progesteronu oszukuje niejako organizm stwarzając mu pozorne normalne środowisko standardowego cyklu.

Progesteron jest zalecany również w drugiej połowie cyklu, jako suplement mający za zadanie ułatwić stworzenie sprzyjających warunków dla zapłodnienia.

Właściwy poziom progesteronu

Zmiana stężenia progesteronu we krwi najczęściej towarzyszy ciąży. Zdarza się również, że jego wzrost oznacza torbiele jajników, rzadziej jest pierwszym objawem raka jajników . Badając poziom luteiny należy pamiętać, że hormon jest również wytwarzany przez nadnercza, zwiększone wydzielanie hormonu może zwiastować zaburzenia w ich obrębie.

Prawidłowy poziom waha się między:

– po owulacji – 1-28ng/ml

– do 12 tygodnia ciąży – 9-47ng/ml

– od 12-28 tygodnia ciąży – 17-146ng/ml

– po 28 tygodniu ciąży – 55-200ng/ml

Zbyt niski poziom hormonu może zwiastować poronienie lub ciążę pozamaciczną. Jego spadek zazwyczaj wynika z nieprawidłowego funkcjonowania łożyska. W zaawansowanej ciąży spadek progesteronu może oznaczać zatrucie lub stan przedrzucawkowy. Niski poziom progesteronu czyli luteiny prowadzi do zaburzeń owulacji oraz utrudnia zajście w ciąże. Spadek progesteronu łączy się także z tzw. depresją poporodową , z którą zmaga się duża część kobiet po porodzie.

Każda kobieta, od pierwszej miesiączki aż do menopauzy, przeżywa co miesiąc silne wahania poziomu hormonów. W pierwszej połowie cyklu bardzo wysokie jest stężenie estrogenów i oksytocyny. Wtedy czujemy się znakomicie, jesteśmy towarzyskie, elokwentne, szybciej kojarzymy, lepiej zapamiętujemy i z łatwością uwodzimy mężczyzn.

Mniej więcej 14 dni przed miesiączką do głosu dochodzi progesteron.

Jego poziom najpierw rośnie, a potem spada, tuż przed końcem cyklu. Progesteron to rodzaj naturalnego leku uspokajającego. Kiedy go brakuje, pojawiają się nieuzasadnione lęki, gwałtownie też spada odporność na stresy. Wtedy płaczesz, krzyczysz bez powodu. To typowy obraz kobiety z bardzo niskim poziomem progesteronu.


źródło zdrowie.gazeta.pl , abczdrowie.pl , informacje własne

.

Comments are closed.

Scroll To Top